Welcome : News : Venue : Timetable : Expo Outlines : Key Documents :


Day 1
Day 1
Program: Thursday 14th June 2012

8:15am
Registration & coffee \ tea
9:00am
9:45am
Welcome & Housekeeping Mike Tom ~ Rural & Distance Education
Christine Ellis ~ Director Equity & Distance Education
Opportunities and Impacts Kym Knight ~ Director Equity & Distance Education
Room Name
Room: Grand Central
Banquet = 160 people
Room: Martin Place
Banquet = 70 people
Room: St James
Banquet = 30 people
Room: Museum
Banquet = 40 people
Room: Wynyard
Banquet = 30 people
10:00am
Workshops
(1 hour)
1a-Copyright

Suzie New
RDE
1b- Equella-the what, how and benefits to teachers
David McLeod
RDE
1c- Mobile Learning
Greg Alchin
RDE
1d- Modelling, scaffolding and independent practice – providing immediate feedback to students of DE
Lisa Tonkin & Bryce Webster
Southern Cross K-12 Sc
1e- DE Learning Modes
Kym Knight
RDE
11:00am
MORNING TEA
11:30am
Workshops
(1.5 hours)
2a- Supporting Students on Life Skills Programs
Narelle Turner
Distance Education Support Unit
2b- Who, What & Where is COLLIE and how do I use him in DE
Rachael Olson & Mel Siegel
Bourke Walgett & Dubbo SoDE
2c- Understanding Self and Others
Kym Knight
RDE
2d- Better Supporting Single Subject Students
Greg Armstrong, Di Ennew, Tiffeny Cox, Samantha Moss, Tom Llewellyn
Southern Cross K-12 Sc
2e- The Millennium Falcon
Stuart Whytcross, Bob Willetts, Sennia Stahl, Stacie Luppi
Riverina Access
1:00pm
LUNCH
2:00
Expos
Accidental Counsellor – Implementation strategies
Tiffany Cox & Nancy McAndrew
Southern Cross
Portable E Learning
Victor Levi
Sydney Distance Education HS
Quizzes in MOODLE
Jason Ferns
Southern Cross K-12 Sc
Developing material for students with literacy needs in Stage 5 Science
Kylee McLachlan
Karabar HS
Stage 6 ESL English
Helen Hennessey
Karabar HS
Using Video in Blended Learning
Rachel Lane & Jude Hotchkiss
Sydney Distance Education HS
Millennium for DE
Phil Downing & Bryce Webster
Southern Cross K-12 Sc
2:20pm
Expos
Repeated
Accidental Counsellor – Implementation strategies
Tiffany Cox & Nancy McAndrew
Southern Cross
Portable E Learning
Victor Levi
Sydney Distance Education HS
Quizzes in MOODLE
Jason Ferns
Southern Cross K-12 Sc
Developing material for students with literacy needs in Stage 5 Science
Kylee McLachlan
Karabar HS
Stage 6 ESL English
Helen Hennessey
Karabar HS
Using Video in Blended Learning
Rachel Lane & Jude Hotchkiss
Sydney Distance Education HS
Millennium for DE
Phil Downing & Bryce Webster
Southern Cross K-12 Sc
2:45pm
PBL @ SXDE
Sharon Hodgson & Tiffeny Cox
Southern Cross K-12 Sc
Live Life Well @ School
Alex Shain
NSW Curriculum and Learning Innovation Centre
Southern Cross DE Enrichment Program
Nancy McAndrew & Michelle Dowling
Southern Cross K-12 Sc
Supporting Student Learning through video
Kylee McLachlan
Karabar HS
English Studies and the MOODLE Course
Lisa Parker
Karabar HS
Year 10 Moodle: Changing rights & freedoms
Greg Waide & Mary Boyce
Sydney Distance Education HS
Writing for distance learners
Lisa Tonkin & Bryce Webster
Southern Cross K-12 Sc
3:05pm
PBL @ SXDE
Sharon Hodgson & Tiffeny Cox
Southern Cross K-12 Sc
Live Life Well @ School
Alex Shain
NSW Curriculum and Learning Innovation Centre
Southern Cross DE Enrichment Program
Nancy McAndrew & Michelle Dowling
Southern Cross K-12 Sc
Supporting Student Learning through video
Kylee McLachlan
Karabar HS
English Studies and the MOODLE Course
Lisa Parker
Karabar HS
Year 10 Moodle: Changing rights & freedoms
Greg Waide & Mary Boyce
Sydney Distance Education HS
Writing for distance learners
Lisa Tonkin & Bryce Webster
Southern Cross K-12 Sc
3:30
4:30
Networks
Grand Central Room
7 Networks
English
Aboriginal Education
Music
Languages
Science
PDHPE
Legal Studies
Foyer
3 Networks
Vis Arts
Access
Other
Martin Place
2 Networks
History
Maths
St James
1 Network
Special Education
Museum
1 Network
Primary
Wynyard
2 Networks
TAS
Computing Studies
4:30
CLOSE AND OR DRINKS AND CANOPES
Audio & Visual displays
Room: Grand Central
5:30
CLOSE
Day 2
Day 2
Program: Friday 15th June 2012


Room: Grand Central
Room: Martin Place
Room: St James
Room: Museum
Room: Wynyard
8:30am
Workshops
3a-Working with students living with ASD (Autism Spectrum Disorder)
Toni Daly
Dubbo SoDE
3b- Teaching Asia
Sharon Keyte
Dubbo SoDE
3c- Creating Digital Learning Resources with Adobe Acrobat Pro
Graham Grant Petula Lalor Naomi White
Dubbo SoDE
3d- Effective Collaboration Tools
Anne McKeon & Julie Kennedy SYDNEY DISTANCE EDUCATION HIGH SCHOOL
3e- Successful Teaching in Distance Education Contexts
Michelle Dowling Nancy McAndrew Lee Fenton Tiffeny Cox
Southern Cross
10:00am
MORNING TEA

10:30am
Workshops
4a- Engaging the Disengaged- Overview of of the Young Parents & YES program at Dubbo
Louise Woods, Jenny Donovan & Karyn Burgun
Dubbo SoDE
4b-Blended Learning
Kym Knight
RDE
4c- Social Justice & NSW Premier’s Volunteering Awards Program
Wendy Speight & Gina Lockton
Dubbo SoDE
4d- Universal Learning Design
Greg Alchin
RDE
4e-Making a Difference for Kids using Podcasts
Tim Lloyd
Baradine Central School
12:00am
Networks
Grand Central Room
7 Networks
English
Aboriginal Education
Music
Languages
Science
PDHPE
Legal Studies
Foyer
3 Networks
Vis Arts
Access
Other
Martin Place
2 Networks
History
Maths
St James
1 Network
Special Education
Museum
1 Network
Primary
Wynyard
2 Networks
TAS
Computing Studies
1:00pm
LUNCH
2:00pm
Grand Central Room
7 Networks
English
Aboriginal Education
Music
Languages
Science
PDHPE
Legal Studies
Foyer
3 Networks
Vis Arts
Access
Other
Martin Place
2 Networks
History
Maths
St James
1 Network
Special Education
Museum
1 Network
Primary
Wynyard
2 Networks
TAS
Computing Studies
3:30pm
Plenary
Grand Central
4:00pm
CLOSE